Czym jest psychoterapia psychoanalityczna - Krakowska Szkoła Psychoterapii Psychoanalitycznej

Idź do spisu treści

Menu główne:

Koncepcja
Czym jest psychoterapia psychoanalityczna?
Wstęp

Celem niniejszej publikacji jest dostarczenie państwu informacji o psychoterapii psychoanalitycznej oraz rozwinięcie dialogu, który pozwoli, zrozumieć którzy pacjenci, wymagają zainwestowania czasu i środków, niezbędnych w psychoterapii psychoanalitycznej.

Psychoterapia psychoanalityczna jest metodą leczenia stanów mogących manifestować się zarówno jako objawy fizykalne, jak i zaburzenia umysłowe. Polega ona na tworzeniu relacji pomiędzy terapeutą a pacjentem, w celu przepracowania (często poprzez odtwarzanie) znaczących relacji z przeszłości pacjenta oraz wymaga aktywnego uczestnictwa obu stron.
Dlatego ważne jest, aby taki proces trwał przez określony czas. Terapia rozwija swój własny rytm, często wymagając od pacjenta i terapeuty wielokrotnego penetrowania tych samych obszarów psychiki. W otaczającej rzeczywistości, nastawionej na szybkie otrzymywanie gotowego produktu, psychoterapia psychoanalityczna często jest krytykowana za ilość czasu jakiej wymaga i pozorny brak konkretnych celów.

Zastanawiając się, którzy pacjenci wymagają tak długotrwałej i często kosztownej terapii, nasuwają się kolejne pytania: Jaka jest różnica w stosunku do poradnictwa? Czym jest przeniesienie? Jak działa psychoterapia psychoanalityczna? Dlaczego konieczne jest odbywanie sesji więcej niż raz w tygodniu i dlaczego trwa to tak długo? Czy istnieją naukowe badania nad jej skutecznością?
Niniejsze opracowanie nie zawiera specjalistycznej terminologii - czego wyjątkiem jest pojęcie "przeniesienia", do którego powrócimy, ze względu na jego znaczenie w zrozumieniu zjawiska odtwarzania w terapii.
 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego